13:00 - 18:30

Workshop: Fact-Checking on TV – Challenges and Opportunities

Alberto Puoti (RAI, Italija)
Alejandro Olvera (El Objetivo, Španija)
Alexios Mantzarlis (Poynter, Italija)
Patrick Worrall (Channel 4, Velika Britanija)

10:00 - 10:30

POINT W Dan – Dan slobode izražavanja online – Otvaranje @ Muzički paviljon, Banja Luka

Darko Brkan (UG Zašto ne, BiH)
Predstavljanje projekta “Niste sami” – Batrić Šekara
Predstavljanje projekta – Sloboda izražavanja se uči #SISUBiH – Anja Gengo

10:30 - 12:00

Sloboda izražavanja na internetu – Koncepti i prakse

Kate Coyer (Centralni Evropski Univerzitet, Mađarska)
Jillian C. York (Electronic Frontier Foundation, Njemačka/US)
Michał Andrzej Woźniak (OCCRP, Poljska)
Ian Schuler (Development Seed, US)
Moderator: Darko Brkan (UG Zašto ne, BiH)

12:00 - 12:15

Pauza

12:15 - 13:30

Sloboda izražavanja u BiH i regiji

Anita Mitić (YIHR, Srbija)
Aleksandar Trifunović (Buka, BiH)
Pravna analiza o legislativi vezanoj za slobodu izražavanja online
Moderator: Feđa Kulenović (Internews, BiH)

13:30 - 13:45

Zatvaranje i zaključci

Moderator: Darko Brkan (UG Zašto ne, BiH)

13:45 - 14:30

Ručak

09:00 - 09:30

Registracija učesnika

09:30 - 10:00

Uvod i dobrodošlica

Darko Brkan (UG Zašto ne, BiH)

10:00 - 10:30

Politička odgovornost u regionu – ACTION SEE i Regionalni index vladine otvorenosti

Milena Gvozdenović (Centar za demokratsku tranziciju, Crna Gora)
Georges Labrèche (Open Data Kosovo)
Dušan Jordović (CRTA, Srbija)
Tamara Resavska (Metamorphosis, Makedonija)
Moderator: Dalio Sijah (UG Zašto ne, BiH)

10:30 - 10:45

“Kako preći most” sa TechSoup Balkan

Sanela Lulić (Mozaik Fondacija, BiH)
Adrijana Selmani (Fondacija Metamorphosis, Makedonija)

10:45 - 11:45

TV Fact-checking – Kako dospjeti u udarne vijesti

Alberto Puoti (RAI, Italija)
Alejandro Olvera (El Objetivo, Španija)
Patrick Worrall (Channel 4, Velika Britanija)
Moderator: Alexios Mantzarlis (Poynter, Italija)

11:45 - 13:00

Izbori na Balkanu – Šta mogu uraditi građani i građanke?

Jovana Đurbabić (CRTA, Srbija)
Adnan Huskić (Centar za izborne studije, BiH)
Dario Jovanović (Pod Lupom, CCI, BiH)
Dragan Koprivica (Centar za demokratsku tranziciju, Crna Gora)
Zlatko Dimitrioski (MOST, Makedonija)
Emir Suljagić (Centar za Nove Demokratije, BiH)
Moderator: Denis Piplaš (Friedrich Ebert Stiftung, BiH)

13:00 - 14:15

Ručak

14:15 - 15:00

Izbori u US – Nalaženje smisla u vrijeme Trumpa i njemu sličnih

Jason Reifler (University of Exeter, UK)
Ian Schuler (Development Seed, US)
Moderator: Ivana Cvetković Bajrović (NED, US/BiH)

15:00 - 15:45

Tehnologija, novinarstvo i neki papiri iz Paname – Objavljene priče, naučene lekcije

Smári McCarthy (OCCRP, Island)
Michał Andrzej Woźniak (OCCRP, Poljska)
Moderator: Nidžara Ahmetašević (Novinarka, BiH)

15:45 - 16:30

Gruzija – Kako postati najbolja javna služba na svijetu

Nino Evgenidze (Centar za Istraživanje Ekonomskih politika, Gruzija)
Nino Chichua (Izvršna menadžerica, Gruzija)
Irakli Porchkhidze (Gruzijski Institut za Strateške Studije)
Moderator: Margarita Akhvlediani (Go Group Media, Gruzija)

16:30 - 17:30

Četiri godine nakon Arapskog proljeća – Iskustva i perspektive

Walid Al-Saqaf (Istraživač na Stockholm Univerzitetu, Jemen/Švedska)
Amr Sobhy (Aktivista i poduzetnik, Velika Britanija/Egipat)
Kevin Coyne (Wasabi, Tunis)
Mohammed Elmejrab (H2O, Libija)
Moderator: Ahmed Farag (Egipat)

17:30 - 18:00

Skoplje 2014 – Kul aplikacije za razotkrivanje korumpiranih vlasti

Riste Zmejkoski (BIRN, Makedonija)
Moderator: Ivana Jordanovska (Mladi Europski Federalisti, Makedonija)

18:00 - 18:45

Aktivizam i izbori u Rusiji i Ukrajini – Perspektive

Oleg Kozlovsky (Vision of Tomorrow Center, Rusija)
Yuri Lisovsky (OPORA, Ukrajina)
Roman Udot (Golos, Rusija)
Moderator: Darko Brkan (UG Zašto ne, BiH)

19:00 - 20:30

“The Yes Men are Revolting” – Projekcija filma

Sean Devlin (Yes Lab, Kanada)
Moderator: Vanja Lazić (Kriterion Sarajevo, BiH)

19:00 - 20:30

Promocija knjige “Feb je čekao olovku” @ Kriterion cafe

Brano Mandić (Kolumnista, Crna Gora)
Moderator: Senad Pećanin (BiH)

10:00 - 11:00

Motivirajuće priče sa Balkana

Dea Mulolli (Peer Educators Network, Kosovo)
Predrag Blagojević (Južne vesti, Srbija)
Aleksandar Đekić (Bečejsko udruženje mladih – BUM, Srbija)
Zlatko Sofović (karAKTer, BiH)
Đorđe Kolaković (Catalyst Balkans, Srbija)
Sead Halilović (Inicijativa za Borik, BiH)
Moderator: Anna Kuliberda (TechSoup Europe, Poljska/BiH)

11:00 - 11:40

Građani_ke u parlamentarnim klupama

Damir Dajanović (UG Zašto ne, BiH)
Smári McCarthy (OCCRP, Island)
Moderator: Aida Ajanović (UG Zašto ne, BiH)

11:40 - 12:00

“Hodam slobodno” – Platforma za prijavu zlostavljanja

Georges Labrèche (Open Data Kosovo)
Blerta Thaçi (Girls Coding Kosova)
Moderator: Tijana Cvjetićanin (UG Zašto ne, BiH)

12:00 - 13:15

Tehnologija i izbjeglička kriza – Šta pomaže, a šta ne?

Kate Coyer (Centralni Evropski Univerzitet, Mađarska)
Jillian C. York (Electronic Frontier Foundation, Njemačka/US)
Filip Milenković (Grupa za analizu i kreiranje javnih politika, Srbija)
Joséphine Goube (Girls in Tech, UK)
Valent Turković (Otvorena mreža, Hrvatska)
Tim Clancy (Stručnjak za održivi razvoj, BiH)
Moderator: Luna Kalaš (TechSoup Europe, Poljska/BiH)

13:15 - 14:30

Ručak

14:30 - 15:30

TV Satira – Kako učiniti politiku zanimljivom na ekranu

Marko Dražić (Njuz.net, Srbija)
Viktor Marković (Njuz.net, Srbija)
Borna Sor (News Bar, Hrvatska)
Vlado Lucić (News Bar, Hrvatska)
Moderator: Jelena Berković (GONG, Hrvatska)

15:30 - 16:15

Sloboda online izražavanja između korporativne i vladine cenzure

Jillian C. York (Electronic Frontier Foundation, Njemačka/US)
Matthew Stender (Onlinecensorship.org, Njemačka/US)
Moderator: Antonela Ramljak (UG Zašto ne, BiH)

16:15 - 17:00

Fact-checking medija – Inovativni pristupi

Haytham Mones (Akhbarmeter, Egipat)
Abbas Adel (Akhbarmeter, Egipat)
Filip Stojanovski (Fondacije Metamorphosis, Makedonija)
Moderator: Paulina Janusz (Udruženje Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje, BiH)

17:00 - 17:40

Girls in Tech

Joséphine Goube (Girls in Tech, UK)
Erma Mulabdić (IT Girls, BiH)
Moderator: Belma Kučukalić (One World Platform, BiH)

17:40 - 18:15

Skaliranje projekata – Šta funkcioniše i zašto?

Petar Vidov (Faktograf, Hrvatska)
Natia Meladze (Europe Foundation, Gruzija)
Krzysztof Madejski (Fundament, Poljska)
Sandor Lederer (K- Monitor)
Moderator: Anna Kuliberda (TechSoup Europe, Poljska/BiH)

18:15 - 18:45

Opening Data in Albania – Open Contracting and Mapping Money

Besjana Hysa (Albanski naučni institut)
Erald Hoxha (Albanski naučni institut)
Shefiko Hajna (Albanski Naučni Institut)
Eva Meqemeja (Albanski Naučni Institut)
Moderator: Nermina Voloder (Centar za društvena istraživanja Analitika)

19:30 - 21:00

Promocija knjige Njuz.net-a – “Prava istorija sveta”

Marko Dražić (Njuz.net, Srbija)
Viktor Marković (Njuz.net, Srbija)
Darko Crnogorac alias Soko Sokolović (Njuz.net, Srbija)
News Bar (News Bar, Hrvatska)
Moderator: Damir Nikšić (Konceptualni umjetnik, BiH)

10:30 - 11:00

Uvod u radionice

13:00 - 13:30

Ručak