Open Data Advocacy Day

10:00 - 10:30

Opening

Stefanie Altman-Winans (Embassy of The United States )
Christine McNeill (British Embassy in BiH)
Željko Bogut (Secretary General of Ministry of Justice Bosnia and Herzegovina)

10:30 - 11:00

Key note: Open Government in Great Britain

Eleanor Stewart (Head of Transparency, Foreign & Commonwealth Office)

11:00 - 11:30

Coffee break

11:30 - 13:00

Open Government and Open Data: From Individual Champions to Standards

Marko Rakar (Windmill)
Milica Kovačević (CDT)
Georges Labrèche (Open Data Kosovo)
Lejla Ibranović (Transparency International BiH)
Moderator: Anna Kuliberda (Why not)

13:00 - 14:30

Lunch

14:30 - 16:00

Open Data process in the Balkans region

Marija Kujačić (Serbian Directorate for e-Government)
Srđan Kusovac (Head of the OGP Task Force, Head of the PR Bureau of the Government of Montenegro )
Sandra Pernar (Office for Cooperation with NGOs, Government of the Republic of Croatia)
Goran Kučera (Senior Advisor for the Cooperation with NGOs, Ministry of Justice of BiH)
Ruzhdi Jashari (National Agency for Protection of Personal Data, Republic of Kosovo)
Moderator: Raša Nedeljkov (CRTA)

16:00 - 16:15

Closing / Conclusions

Darko Brkan (Why not)

Point Conference Day One

09:30 - 10:00

Introduction and welcome

Georges Labrèche (Open Data Kosovo)
Tijana Cvjetićanin (Why not)

10:00 - 10:30

ActionSEE network in a Flash

Raša Nedeljkov (CRTA)
Filip Stojanovski (Metamorphosis Foundation)
Darko Brkan (Why not)
Milica Kovačević (CDT)
Moderator: Anna Kuliberda (Why not)

10:30 - 11:45

Regional presentations 1

Jelena Dukarić (Vojvodina Civic Centre)
Kenan Efendić (CIN)
Asja Čengić Kasumović (DOKUKINO)
Asja Kratović (NDI)
Aleksandar Krstić (Zaječar Initiative)
Alen Volder (CPI)
Moderator: Dona Dzambaska (Metamorphosis)

11:45 - 13:00

1 message, 100 ways of making it interesting – reaching out to public with your data

Uroš Krčadinac (UZROK)
Dejan Vinković (Science and Society Synergy Institute)
Michał Szota (Małe Studio)
Mushon Zer-Aviv (The Public Knowledge Workshop)
Moderator: Anna Kuliberda (Why not)

13:00 - 14:15

Lunch session – Humor with a Political Message

Zoran Marković Zonjo (The Books of Knjige)
Peđa Bajović
Moderator: Darko Ivanović

14:45 - 15:45

British Elections 2015

Joseph O’Leary (Full Fact)
James Bloodworth (Left Foot Forward)
Moderator: Nerina Čevra (Westminster Foundation for Democracy)

15:45 - 16:15

Matchbox – Where Transparency and Accountability Advocates Get Project Support

Tin Geber (The Engine Room)
Moderator: Milena Gvozdenović (CDT )

17:15 - 17:45

Funky Ways of Monitoring Government Spending

Elena Calistru (Funky Citizens)
Moderator: Marko Rakar (Windmill)

17:45 - 18:45

Middle East – Current Developments and Future Perspectives in a Flash

Baybars Örsek (Dialogue for a Common Future Association)
Sami Hourani
Dana Sofi (Reform Institute for Development)
Abbas Adel (GlobalMeter.org)
Moderator: Haytham Mones ( Globalmeter)

Point Conference Day Two

10:00 - 11:15

Regional presentations 2

Dardan Kryeziu (CiviKos)
Altin Ukshini (IPKO Foundation )
Arianit Dobroshi (FLOSSK)
Moderator: Lejla Sadiku (UNDP)

11:15 - 11:45

Translating Tech into Life

Lucy Chambers (Tech to Human)
Moderator: Feđa Kulenović (Internews BiH)

11:45 - 13:15

Measuring Truth Around the World – the Tools, the Methods, the Channels

Margo Gontar (Stop Fake)
Aaron Sharockman (PunditFact)
Joseph O’Leary (Full Fact)
Alexios Mantzarlis (Pagella Politica / FactCheckEU)
Baybars Örsek (Dialogue for a Common Future Association)
Moderator: Tijana Cvjetićanin (Why not)

13:15 - 14:30

Lunch

14:30 - 15:30

Civil Society Monitoring the Elections in Albania – Keeping it Free and Fair

Aldo Merkoci (Mjaft)
Besjana Hysa (Albanian Institute of Science)
Erald Hoxha ( Za'Lart Albania)
Moderator: Ivana Cvetković Bajrović (NED)

15:30 - 16:05

Manabalss – the Platform where Citizens Petition Parliament with Success

Madara Peipiņa (Public e-petition platform ManaBalss.lv)
Moderator: Darko Brkan (Why not)

16:05 - 17:05

The Europe’s East – Oppresssion, Technology, Power

Alexey Sidorenko (Teplitsa of Social Technologies)
Arzu Geybullayeva
Jeremy Druker (TOL)
Moderator: Karolina Wysocka (ePaństwo Foundation)

17:05 - 17:40

Mapping Democracy Around the World

Nate Smith (Development Seed)
Moderator: Milica Kovačević (CDT)

17:40 - 18:40

TransparenCEE in CEE – Accountability and Transparency Challenges in Central Europe

Sandor Lederer (K-Monitor)
Michal Škop (Kohovolit)
Krzysztof Madejski (ePF Foundation)
Moderator: Damir Dajanović (Why not)

18:40 - 19:30

Security and Privacy on the Internet – Dinner Panel in cooperation with Frontline Club Program and Mediacenter Sarajevo

Alex Krasodomski Jones (Demos)
Rita Zágoni (Hungarian Civil Liberties Union (HCLU))
Filip Stojanovski (Metamorphosis Foundation)
Moderator: Tin Geber (The Engine Room)

Data Academy Datathon / Point Conference Workshops

10:00 - 10:15

Introduction to the workshops

10:15 - 10:30

Introduction to the Data Academy and Datathon

Alicja Peszkowska (TechSoup Europe)

11:00 - 13:00

Workshops (Visualizations, CryptoParty, Webscraping, Truth-o-meter)

Uroš Krčadinac (UZROK)
Arianit Dobroshi (FLOSSK)
Mushon Zer-Aviv (The Public Knowledge Workshop)
Michał Szota (Małe Studio)
Aida Ajanović (Zašto ne)
Georges Labrèche (Open Data Kosovo)

13:00 - 13:30

Lunch

13:30 - 18:00

Datathon

Data Academy Datathon

10:00 - 13:00

Datathon

13:00 - 13:30

Lunch

13:30 - 17:00

Datathon